Automatyczna czy ręczna skrzynia biegów?

skrzynia biegów

W poszukiwaniu idealnego samochodu z pewnością staniesz przed dylematem pomiędzy wyborem pojazdu ze skrzynią manualną bądź automatyczną.

Na czym polega różnica między automatyczną a ręczną skrzynią biegów? Która z nich będzie lepszym wyborem pod względem przyjemności z jazdy, zużycia paliwa oraz kosztów naprawy? Koniecznie przeczytaj do końca i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania. Wraz z serwisem Auto Parts 24 przygotowaliśmy krótkie porównanie automatycznej oraz ręcznej skrzyni biegów.

Ręczna skrzynia biegów

Ręczna skrzynia biegów daje pełną kontrolę nad samochodem. Miłośnicy szybkiej jazdy zdecydowanie chętniej sięgają po pojazdy wyposażone właśnie w skrzynię manualną. Zapewnia ona lepsze wyczucie pojazdu i kontrolę momentu obrotowego. Kolejną zaletą ręcznej skrzyni biegów jest niższe zużycie paliwa oraz niższe koszty obsługi. Samochody z ręcznymi skrzyniami biegów są tańsze w zakupie i zwykle utrzymują stabilną wartość odsprzedaży. Ręczna skrzynia biegów to również prosta konserwacja i brak konieczności dodatkowej skomplikowanej pracy oraz zakupu drogich części zamiennych.

Automatyczna skrzynia biegów

Kierowcy często poruszający się po zakorkowanych ulicach z pewnością docenią automatyczną skrzynię biegów. Zapewnia ona większy komfort z jazdy w takich właśnie sytuacjach. Zwykle jednak samochody z automatyczną skrzynią biegów są droższe. Nie tylko w zakupie ale i w utrzymaniu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się jednak półautomatyczna skrzynia biegów, która charakteryzuje się większą płynnością przy zmianie biegów. Dają również możliwość kierowcy na ręczną zmianę biegów przy pomocy dźwigni lub dzięki łopatkom zamontowanym po obu stronach kierownicy.

Podsumowanie

Ręczne skrzynie biegów dają przyjemną jazdę, większą kontrolę nad samochodem i niższe koszty przy zakupie oraz serwisowaniu. Z kolei automatyczne skrzynie biegów zapewniają komfort kierowcy przy pokonywaniu zatłoczonych ulic, jednakże trzeba liczyć się z wyższymi kosztami m.in. przy ich serwisowaniu. Ostateczny wybór między jednym i drugim rozwiązaniem powinien jednak być indywidualną decyzją (guide). Warto przetestować zarówno samochód wyposażony w ręczną jak i manualną skrzynię biegów, po to aby wyrobić sobie własną opinię na ten temat.

Related posts

Leave a Comment