Co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt samochodowy?

kredyt samochodowy

Załóżmy, że szukasz nowego samochodu (zwykle lepiej kupić używany kilkuletni samochód, ale to już historia na inny temat). Masz wybrany idealny samochód i wszystko co musisz zrobić, to zapłacić za niego. Ponieważ jest to tak duża kwota, prawdopodobnie nie chcesz (lub nie możesz) zapłacić całości na raz. Zamiast tego wolisz złożyć wniosek o kredyt samochodowy i spłacać go z czasem.

Ocena zdolności kredytowej

Kiedy jednak ubiegasz się o kredyt, bank zdecyduje, czy Ci go udzielić. Aby banki mogły ocenić jak ryzykowne jest pożyczanie pieniędzy danej osobie, stosują coś, co nazywa się oceną zdolności kredytowej. Im wyższy wynik kredytowy, tym lepiej dla osoby, która ubiega się o kredyt na jakikolwiek cel.

Jak obliczana jest ocena kredytowa?

Dokładny sposób określania Twojej zdolności kredytowej jest nieco tajemnicą, ale istnieje kilka podstawowych wskazówek, które mogą pomóc Ci ją poprawić. Pierwszym krokiem do jej poprawy jest jej sprawdzenie i skorygowanie ewentualnych błędów. Mogą one dotyczyć np. tego, że spłacone przez Ciebie zobowiązania nie zostały jeszcze wykreślone z rejestru.

Historia płatności

Aby móc liczyć na wysoką zdolność kredytową, trzeba płacić swoje zobowiązania terminowo. Mowa tutaj między innymi o rachunkach. Jest to jeden z najważniejszych czynników przyczyniających się do dobrego wyniku kredytowego. Możesz rozważyć skonfigurowanie automatycznego płacenia rachunków, aby przypadkowo nie przegapić płatności. To prosty sposób na uniknięcie opłat za opóźnienia w płatnościach i uniknięcie utraty zdolności kredytowej.

Długość historii kredytowej

Wiek Twojej historii kredytowej jest określany przez uśrednienie czasu posiadania każdego otwartego konta. Im dłużej konsekwentnie spłacasz swoje zobowiązania i prowadzisz rachunki bankowe, tym lepsza jest Twoja zdolność kredytowa. Jedynym sposobem na poprawę historii kredytowej jest czas. Utrzymuj swoje konta otwarte, nawet jeśli nie są one dla Ciebie niezbędne. Powinieneś unikać również zamykania linii kredytowych, chyba że są dla Ciebie niekorzystne (np. karta kredytowa z roczną opłatą).

Więcej informacji na temat poprawy swojej oceny kredytowej znajdziesz w artykule: https://www.radiopik.pl/5,92397,jak-poprawic-swoj-scoring-w-bik-przed-wzieciem-p

Related posts

Leave a Comment