Kalibracja systemów ADAS – kiedy jest potrzebna w twoim samochodzie?

kalibracja systemów adas

Lubisz nowinki technologiczne w twoim samochodzie?. Określenie takie, jak kalibracja systemów ADAS to nadal mało znany termin. Czym jest kalibracja i w jakich przypadkach  należy ją wykonać?

Co to jest ADAS?

Kalibracja systemów ADAS jest to zaawansowany system wspomagania kierowcy. Nie są to kolejne gadżety, które podwyższają cenę samochodów. Wymienione elementy zwiększają bezpieczeństwo, poprawiają też komfort prowadzenia samochodu. 

Jakie funkcje może pełnić ADAS?

Oferta koncernów samochodowych pokazuje, że systemy wspomagania kierowcy dynamicznie się rozwijają. Co to oznacza dla klienta? Rośnie liczba dostępnych udogodnień. Jakie elementy obejmują obecnie systemy ADAS?:

  1. systemy ostrzegania przed kolizją
  2. automatyczne hamowanie awaryjne
  3. utrzymanie pasa ruchu i monitorowanie martwego pola
  4. aktywny tempomat
  5. identyfikację znaków drogowych
  6. asystenta parkowania

Przeciętny klient ma niewielkie rozeznanie w typach i rodzajach poszczególnych systemów. Bywa, że jeden standard nie obowiązuje nie tylko w obrębie danej marki, ale nawet modelu samochodu. Udogodnienia jakie zapewniają systemy ADAS występują w różnych modelach i markach samochodów. Najczęściej za dodatkowe opcje wspomagania kierowcy musimy dodatkowo zapłacić, jednak w przypadku, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, cena nie powinna grać roli. Kalibracja ADAS jest skomplikowanym procesem, ponieważ różnice, dotyczące konfiguracji kamer, radarów czy sensorów mogą być bardzo duże. 

Kiedy niezbędna jest kalibracja ADAS?

Jeśli ta zaawansowana technologia ma precyzyjnie funkcjonować, musi być profesjonalnie skalibrowana. Kalibracja jest niezbędna po wykonaniu: regulacja geometrii zawieszenia i montaż kół w innym rozmiarze. Odłączyłeś kamerę na przedniej szybie od układu elektrycznego pojazdu lub wyjąłeś ją z uchwytu? A może kamera lub sterownik uległy awarii? We wszystkich tych przypadkach niezbędna jest kalibracja ADAS. Zabieg przyda się też po wykonaniu naprawy mechanicznej, wpływającej na geometrię pojazdu. 

Kalibracja po wymianie szyby czołowej

Przednia szyba odgrywa kluczową rolę w ustawieniu kamer. To właśnie tam znajdują się wszystkie czujniki i kamery. Jeśli ten element uległ uszkodzeniu i został wymieniony, kalibracja ADAS jest niezbędna. Kalibrację systemów ADAS należy wykonać natychmiast po wymianie szyby. Tylko takie działanie jest w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie wyposażenia ADAS.

Related posts

Leave a Comment