Zastosowanie powłok ceramicznych w regeneracji pomp wtryskowych

zastosowanie powłok ceramicznych w regeneracji pomp wtryskowych

Pompy wtryskowe należą do elementów kluczowych dla utrzymania wydajności silnika samochodowego. Choć nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, to z czasem zużywają się, co ma istotny wpływ na jakość ich pracy. Rozwiązaniem wybieranym w takiej sytuacji przez wielu kierowców jest regeneracja. W niektórych zakładach wykonywana jest ona przy użyciu powłok ceramicznych. Do czego one służą?

Na czym polega regeneracja pompy wtryskowej?

Regeneracja to – w największym skrócie – procedurą przywrócenia pompie wtryskowej jest fabrycznego stanu technicznego. Składa się ona z kilku etapów:

  • demontażu pompy i rozłożenia jej na pojedyncze komponenty,
  • czyszczenia części pompy,
  • dokładnej analizy stanu każdego z elementów w poszukiwaniu uszkodzonych lub wyeksploatowanych w stopniu wykluczającym je z dalszego użytku,
  • wymiany uszkodzonych i wyeksploatowanych elementów na nowe
  • złożenia pompy i przeprowadzenia testów wydajności,

Jeśli parametry pracy regenerowanej pompy odpowiadają parametrom fabrycznym, może ona zostać zamontowana z powrotem w silniku.

Powłoki ceramiczne w regeneracji pomp

Usługą oferowaną przez niektóre serwisy specjalizujące się w regeneracji pomp jest pokrywanie jej elementów specjalnymi powłokami ceramicznymi. Powłoki same w sobie są odporne na zużycie, tym samym stanowią skuteczną ochronę elementów przed tarciem oraz korozją. Zabezpieczone w ten sposób pompy mogą dzięki temu odznaczać się żywotnością znacznie dłuższą w stosunku do urządzeń fabrycznie nowych.

Jedną z firm wykonującą regenerację pomp przy użyciu powłok ceramicznych jest serwis Silesia Cars Center.

Czy regeneracja z powłokami ceramicznymi jest opłacalna?

Tak, regeneracja pompy wtryskowej to bardzo dobra inwestycja. Po pierwsze – jest ona tańsza, niż kupno całkowicie nowego urządzenia. Po drugie – pozwala ona całkowicie odnowić pompę i dać jej drugiej życie. Przy właściwej eksploatacji regenerowana pompa jest w stanie pracować równie długo, co nowy egzemplarz. Czas jej przydatności do użytku zostaje dodatkowo wydłużony dzięki wykorzystaniu powłok ceramicznych. Opłata za takie zabezpieczenie jest niewygórowany w porównaniu do korzyści jakie można uzyskać.

Należy jednocześnie pamiętać, że nie każda pompa może zostać poddana regeneracji – dyskwalifikujące są zbyt rozległe uszkodzenia, gdyż koszt części zamiennych może przeważyć nad kosztem nowego egzemplarza. Dlatego bardzo ważne jest, by urządzenie zostało wstępnie zbadane przez specjalistę, który oszacuje, czy nadaje się ono do regeneracji.  

Related posts

Leave a Comment