Kara za wycięcie DPF. Lepiej płacić czy regenerować?

spaliny

Filtr cząstek stałych DPF lub FAP to rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji znajdujących się w spalinach samochodowych.

Wielu właścicieli samochodów z silnikami Diesla, masowo usuwa ten element z układu wydechowego swojego pojazdu. Przyczyną tego jest konieczność wymiany wyeksploatowanego filtra na nowy po wyjeżdżeniu 80-200tys. kilometrów. Cena nowego filtra DPF wynosi od 2 tys. zł do nawet kilkunastu tysięcy zł. Uniknięcie takiego wydatku poprzez wycięcie filtra DPF jest więc dla kierowców kuszącą opcją. Jednak czy aby na pewno opłacalną i rozsądną?

Kara za wycięcie filtra DPF

Zaostrzenie kar za wycięcie filtra DPF powoduje strach wśród wielu osób, które rozważały ten pomysł. Kary mogą sięgać nawet 5000zł, a pojazd bez filtra DPF nie zostanie dopuszczony do ruchu. Podczas badania technicznego sprawdza się bowiem tzw. zadymienie (zawartość sadzy w emitowanych przez pojazd spalinach). Samochód, z którego został usunięty filtr DPF z dużym prawdopodobieństwem nie przejdzie takiego testu. Ponadto wyniki badań emisji zanieczyszczeń przeprowadzonych podczas badań technicznych, będą archiwizowane w systemie. Oznacza to, że kierowca nie uzyska pozytywnego wyniku badania technicznego swojego pojazdu. Wówczas będzie konieczne doposażenie samochodu w brakujący filtr DPF.

Jak optymalnie (bez dużych wydatków) uniknąć tego problemu?

Najbardziej korzystną opcją dla kierowcy, który chce bezpiecznie i legalnie poruszać się swoim samochodem po drodze, jednocześnie bez ponoszenia dużych wydatków, jest regeneracja filtra DPF. Specjalizują się w tym firmy (https://czyszczeniedpf.com/kontakt/), które z pomocą profesjonalnego sprzętu przeprowadzają proces czyszczenia filtra DPF. Koszt takiej usługi jest o wiele niższy niż koszt zakupu nowego filtra DPF.

Podsumowanie

Wycięcie filtra DPF może mieć poważne konsekwencje dla kierowcy (wysoki mandat bądź brak pozytywnego wyniku badania technicznego). Na tym nieuczciwym procederze cierpią również inne osoby oraz środowisko naturalne. Przedostają się bowiem do niego rakotwórcze cząsteczki sadzy, które są bardzo szkodliwe dla ludzi. Warto mieć na uwadze powyższe kwestie i zainwestować w regenerację filtra DPF, zamiast pozbywać się go ze swojego pojazdu zważając jedynie na korzyści materialne z tego płynące.

Więcej informacji na temat regeneracji filtrów DPF można znaleźć pod adresem https://czyszczeniedpf.com/

Related posts

Leave a Comment