Zakup sprężarki firmowej – na co zwrócić uwagę?

sprężarki śrubowe

Sprężarki to urządzenia powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa w różnych gałęziach przemysłu. Umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie maszyn, narzędzi oraz instalacji. Odpowiednio dobrany produkt charakteryzuje się wydajnością, niezawodnością i bezawaryjnością.

Rodzaj sprzętu dostosowany do potrzeb

Przed zakupem sprężarki do przedsiębiorstwa należy zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia wybrać. W grupie trzech najczęściej stosowanych urządzeń znajdują się kompresory tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe. Pierwsze z wymienionych mogą mieć charakter stacjonarny lub przenośny. Stosowane są najczęściej do zasilania profesjonalnych narzędzi pneumatycznych. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość uzyskania wysokiego ciśnienia. Drugą grupę stanowią sprężarki śrubowe przeznaczone do ciągłej pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Tego rodzaju sprzęt wyróżnia się niezawodnością, trwałością i energooszczędnością, dlatego stanowi znakomite źródło sprężonego powietrza. W sprzedaży dostępne są również kompresory łopatkowe, które mogą stanowić alternatywę dla urządzeń śrubowych. Wśród kompresorów wyróżnia się także podział na sprężarki bezolejowe, wykorzystywane np. do zasilania urządzeń stomatologicznych oraz olejowe przeznaczone do pracy ciągłej.

Istotne parametry sprężarek

Decydując się na zakup sprężarki, warto też zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest pojemność zbiornika. Mniejsze zbiorniki o pojemności 50 l sprawdzają się w sytuacji, gdy kompresor będzie używany sporadycznie przez krótki czas. Wykonywanie specjalistycznych czynności o charakterze ciągłym, takich jak malowanie czy piaskowanie wymaga zastosowania zbiornika o pojemności 200-300 l, który pozwoli na płynną pracę przez długi czas bez spadków ciśnienia. Innym ważnym parametrem jest ciśnienie generowane przez kompresor. Popularne sprężarki śrubowe przeznaczone do profesjonalnych zastosowań wytwarzają ciśnienie na poziomie wyższym niż 10 barów. Atutem takiego sprzętu jest również znakomita jakość sprężonego powietrza oraz niski poziom generowanego hałasu. Wydajność sprężarki powinna być dostosowana do potrzeb urządzeń zużywających sprężone powietrze. Zastosowanie zbyt mocnego lub zbyt słabego kompresora może negatywnie wpływać na jego żywotność.

Dostęp do usług serwisowych

Wydajne kompresory wykorzystywane w przedsiębiorstwach to złożone urządzenia, które wymagają regularnego serwisowania zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i pogwarancyjnym. Zaniedbanie przeglądów technicznych może doprowadzić do wystąpienia awarii i spowodować kosztowny przestój procesu produkcyjnego. Konserwacja kompresorów olejowych polega przede wszystkim na regularnej wymianie oleju. Sprężarki śrubowe bezolejowe, chociaż są bardziej narażone na przegrzanie, nie wymagają systematycznej konserwacji. Podczas serwisowania sprzętu trzeba zwrócić uwagę na serce urządzenia, w którym dochodzi do procesu sprężania. W przypadku wykrycia wibracji lub zwiększonego hałasu należy niezwłocznie podjąć czynności naprawcze w celu zlokalizowania źródła problemu. Zakres prac serwisowych powinien obejmować także wymianę filtrów, a także kontrolę pracy silnika elektrycznego i jego podzespołów.

Kompresory powietrza dostępne w sprzedaży różnią się między sobą wydajnością, gabarytami oraz ceną. Zaleca się korzystanie z nowoczesnych, energooszczędnych i niezawodnych urządzeń oferowanych przez renomowanych producentów.

Related posts

Leave a Comment