Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje i dlaczego warto je kupić?

ubezpieczenie samochodu

Samochód to ważny i zwykle kosztowny element majątku, dlatego zasługuje na odpowiednią ochronę. Obowiązkowe OC nie jest w stanie jej zapewnić, dlatego kierowcy powinni zastanowić się nad nabyciem polisy autocasco.

Ubezpieczenie AC i OC – czym się różnią?

Polisę OC musi mieć każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce. Odnosi się ona do konkretnego pojazdu, a nie do kierowcy. Jej celem jest ochrona przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych w związku z ruchem auta. Świadczenie jest wypłacane stronie poszkodowanej. Eksperci z PZU przypominają, że zakres OC jest jednakowy dla wszystkich, podobnie jak sumy ubezpieczenia. Z kolei AC – czyli autocasco – ma za zadanie chronić samochód wraz z wyposażeniem w zakresie utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Odszkodowanie dostaje właściciel pojazdu. Zakres ochrony to kluczowe kryterium dla osób kupujących takie ubezpieczenie. Kraków to doskonały przykład miasta, gdzie oferta pod tym względem jest mocno zróżnicowana.

Ubezpieczenie AC – dlaczego to się opłaca?

Autocasco nie należy do najtańszych ubezpieczeń, ale na jego zakup warto zdecydować się z paru powodów. Polisa zapewnia ochronę przed kradzieżą, dewastacją, nieprzewidzianymi zdarzeniami oraz szkodami wyrządzonymi przez kierowcę. O ile OC zabezpiecza tylko poszkodowanych w wypadkach i kolizjach, o tyle autocasco chroni interesy sprawców tych zdarzeń. Oczywiście wszystko w tym momencie zależy od zakresu ochrony i warunków konkretnej polisy.

Ubezpieczenie AC – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze autocasco trzeba mieć na względzie nie tylko zakres ochrony, ale też kwestie związane ze sposobem likwidacji szkody oraz jej rozliczaniem. Istotna jest ponadto wysokość wkładu własnego – czyli kwota, o którą ubezpieczyciel pomniejsza świadczenie. Nie bez znaczenia jest także to, z jakimi warsztatami samochodowymi współpracuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie AC – od czego zależy cena polisy?

Na cenę autocasco wpływa wiele czynników. Zakres ochrony i suma ubezpieczenia to oczywiście niezwykle ważne przesłanki decydujące o wysokości składki, ale nie jedyne. Dla ubezpieczycieli liczą się też m.in. marka, model, wiek i wartość pojazdu, pojemność silnika, wiek kierowcy oraz historia szkód. Zniżki można uzyskać np. za bezszkodową jazdę oraz stosowanie dodatkowych zabezpieczeń takich jak np. alarm w samochodzie lub prywatny garaż. Wycena ma charakter indywidualny, niemniej każdy ubezpieczyciel dokonuje jej wedle własnych zasad – stąd biorą się rozbieżności w cenach polis. 

Related posts

Leave a Comment