Co sprawdzić w samochodzie przed przeglądem?

warsztat samochodowy

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że do pomyślnego przejścia przeglądu technicznego warto uprzednio podjąć kilka czynności przygotowawczych. Sprawdź, jakie są najistotniejsze aspekty pozwalające dobrze przygotować samochód do kontroli, dzięki którym każdy przegląd zakończy się otrzymaniem pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie są najczęstsze usterki diagnozowane podczas przeglądu?

Przegląd przechodzą pomyślnie samochody, które są pozbawione poważnych nieprawidłowości, lub w przypadku których zdiagnozowano niewielkie i łatwe w naprawie usterki. W punktach diagnostycznych najczęściej odmawia się umieszczenia pieczątki w dokumentach z powodu problemów z najistotniejszymi elementami samochodu.

  1. Układ hamulcowy — zużyte klocki hamulcowe, zużyte tarcze hamulcowe, niedostateczne działanie hamulców, wycieki płynu hamulcowego, luzy w układzie hamulcowym.
  2. Zawieszenie — zużyte amortyzatory, luzy w elementach zawieszenia, pęknięte sprężyny, wycieki oleju w układzie zawieszenia.
  3. Oświetlenie — wadliwe lub niedziałające lampy, źle ustawione światła, wycieki w układzie elektrycznym oświetlenia.
  4. Układ wydechowy: przecieki spalin, uszkodzone lub zużyte tłumiki, wydechowe wycieki.
  5. Elektryka — problemy z układem zapłonowym, wadliwe akumulatory, uszkodzenia przewodów elektrycznych.
  6. Układ paliwowy — zanieczyszczenia w filtrze paliwa, wycieki paliwa, problemy z pompą paliwa itp.

Jak przygotować swój samochód do udanego przeglądu technicznego?

Na przegląd techniczny warto przyjechać samochodem, który został uprzednio przygotowany i skontrolowany przez kierowcę. Cały proces warto rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia zarówno karoserii, jak i wnętrza pojazdu. W czystym samochodzie znacznie łatwiej o zauważenie i zdiagnozowanie ewentualnej usterki. Następnie dobrze jest sprawdzić stan oświetlenia — zweryfikować, czy każda żarówka działa oraz, czy światła mają dobrą pozycję i nie oślepiają innych kierowców.

Należy również upewnić się, że opony mają odpowiedni bieżnik i są w dobrym stanie oraz czy mają odpowiedni poziom ciśnienia powietrza. Kolejnymi elementami, które warto skontrolować, są trzy kluczowe układy — hamulcowy, wydechowy i kierowniczy. Finalnie warto sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i uzupełnić je, jeśli to konieczne oraz skontrolować pojazd pod kątem jakichkolwiek wycieków.

Skorzystaj ze wsparcia profesjonalisty

Podczas jazdy i codziennej eksploatacji pojazdu kierowca jest w stanie samodzielnie wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości. Samochód może zacząć wydawać niepokojące dźwięki, utracić komfort prowadzenia oraz zauważalnie zwiększyć swój poziom średniego spalania paliwa. W takich przypadkach należy niezwłocznie sprawdzić, co może być przyczyną zmian. W zależności od poziomu własnego doświadczenia można spróbować samodzielnie zdiagnozować problem lub skontaktować się z profesjonalistą.

Szybka reakcja jest szczególnie kluczowa, jeśli termin przeglądu zbliża się nieubłaganie, ponieważ naprawa może okazać się znacznie bardziej wymagająca, a tym samym zająć mechanikowi znacznie więcej czasu. Samochód bez wykonanego przeglądu nie może zgodnie z prawem poruszać się po drodze, dlatego warto zadbać o usunięcie nawet drobnych usterek z odpowiednim wyprzedzeniem np. w PHU Aspol, czyli renomowanym warsztacie samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim.

Related posts

Leave a Comment