Kiedy należy wymienić opony rolnicze?

kiedy-wymieniac-opony-rolnicze

Wymiana zużytego ogumienia w ciągniku czy kombajnie to zwykle duży koszt nie tylko ze względu na cenę nowych opon, ale również z powodu kosztów takiej usługi. Szczególnie wtedy, gdy trzeba wymienić parę lub komplet, a nie pojedyncze sztuki. To sprawia, że wiele osób popełnia błąd, zwlekając z decyzją o wizycie w warsztacie. W efekcie używa wyeksploatowanej opony rolniczej dłużej, niż jest to zalecane. Czym kończy się taka pozorna oszczędność i jak rozpoznać najlepszy moment na wymianę?

Dlaczego warto na bieżąco wymieniać zużyte opony rolnicze?

Niezależnie od rozmiaru i przeznaczenia przyjmuje się, że zużyte opony rolnicze powinno się wymieniać wtedy, gdy stopień starcia bieżnika będzie wynosił około 60%. Ignorując konieczność zmiany ogumienia, pogarsza się stan gleby, po której porusza się ciągnik czy kombajn, i jednocześnie naraża pojazd na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne. Koszt ich naprawy zwykle okazuje się kilkukrotnie wyższy niż wspomniana wymiana, na którą i tak będzie trzeba się zdecydować.

Warto również wspomnieć, że zużyte opony rolnicze 15, 16 czy w każdym innym rozmiarze mają gorsze właściwości jezdne i łatwiej wpadają w poślizg. W praktyce oznacza to większe zużycie paliwa, obniżenie wydajności pojazdu i gorsze efekty pracy w terenie. Ponadto ogumienie bez odpowiedniej trakcji oraz przyczepności stanowi zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i dla pozostałych uczestników ruchu, szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wysoka wilgotność.

Decydując się na zmianę ogumienia, warto także inwestować w produkty pochodzące od sprawdzonych producentów i sprawdzić, czy wszystkie parametry są zgodne z dotychczas używanym modelem. Dzięki temu zyskasz pewność, że pojazd porusza się po prawidłowej osi, a waga przewożonego ładunku jest równomiernie rozłożona. Godną uwagi inwestycją są na przykład całoroczne opony rolnicze Mitas, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania i sprawdzają się nawet przy pojazdach o dużej mocy. Można je znaleźć między innymi w sklepie HurtOpony.

Po czym poznać, że należy wymienić opony rolnicze na nowe?

Oprócz wspomnianego wcześniej zużycia bieżnika istnieje jeszcze kilka sytuacji, w których wymiana opony rolniczej jest niezbędna dla dalszej efektywnej pracy na polu. Warto między innymi zwrócić uwagę na wiek ogumienia. Ciągniki, kombajny czy przyczepy są stale narażone nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, które prowadzi do szybszego starzenia się gumy. Dlatego nawet nieużywane opony, które mają bieżnik w dobrym stanie, mogą stracić elastyczność i swoje najważniejsze funkcje. Wówczas również wymień je na nowe.

Niekiedy problemem okazuje się również nierównomierne zużycie bieżnika. Może ono prowadzić do pogorszenia komfortu jazdy i zmniejszenia bezpieczeństwa na drodze. Ponadto nierówne ścieranie się opony często świadczy o złej geometrii pojazdu lub o niewłaściwym ciśnieniu. Dlatego w takiej sytuacji zawsze warto znaleźć przyczynę problemu i zainwestować w nowe ogumienie.

Related posts

Leave a Comment