Co warto wiedzieć przed zakupem oleju silnikowego?

olej silnikowy informacje

Olej silnikowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych płynów samochodowych zarówno wśród kierowców, jak i pasażerów. Olej silnikowy ewoluował przez lata wraz z postępem w branży motoryzacyjnej. Płyn ten jest siłą napędową silnika i należy go regularnie wymieniać, aby zachować pełną wydajność i ochronę. Oto kilka informacji na temat oleju silnikowego, które pomogą Ci wybrać najlepszy typ do Twojego pojazdu.

Z czego składa się olej silnikowy?

Większość olejów silnikowych jest wytwarzana z gęstszego i cięższego węglowodoru ropopochodnego pochodzącego z ropy naftowej. Jest dodatkowo nasycony wieloma dodatkami, które poprawiają pewne właściwości. Chociaż wszystkie oleje silnikowe są wytwarzane przy użyciu tej samej bazy rafinowanej ropy naftowej lub syntetyzowanych polimerów, różnią się one pod wieloma względami.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

– Mineralny olej silnikowy: Ten olej jest zwykle określany jako konwencjonalny olej silnikowy i jest wytwarzany z rafinacji ropy naftowej i usuwania zanieczyszczeń. Oleje te mogą zawierać śladowe ilości związków takich jak siarka czy azot.

– Syntetyczny olej silnikowy: Syntetyczny olej silnikowy jest zwykle wytwarzany chemicznie w laboratoriach, ale może również pochodzić z rafinowanej ropy naftowej. Oleje syntetyczne są lepsze dla Twojego pojazdu, ponieważ są chemicznie zaprojektowane tak, aby zachować najlepsze właściwości po rafinacji.

Co oznaczają liczby na butelkach oleju silnikowego?

Jeśli kupowałeś już olej to pewnie zauważyłeś na etykiecie serię cyfr i liter, ale czy wiesz, co one oznaczają? Zwykle na zewnętrznej stronie butelki znajduje się napis, taki jak np. Olej Valvoline SAE 5W-20.

– SAE: To skrót od The Society of Automotive Engineers, czyli organizacji, która ustanowiła system klasyfikacji masy oleju.

– 5W: Liczba poprzedzająca W to lepkość, jaką będzie miał olej w niskich temperaturach.

– 20: Liczba po myślniku oznacza lepkość oleju w normalnych temperaturach roboczych.

Dlaczego te liczby są ważne?

Masa oleju silnikowego wpływa na to, jak silnik będzie go wykorzystywał i jak będzie chroniony w różnych temperaturach.

Jaki rodzaj oleju silnikowego powinienem kupić?

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, jakiego rodzaju oleju silnikowego używa Twój samochód, jest przejrzenie instrukcji obsługi. Twój producent określił jakiego rodzaju oleju silnikowego należy używać, aby uzyskać optymalne osiągi i trwałość samochodu. Jeśli nie możesz znaleźć instrukcji obsługi, być może jest ona oznaczona na korku wlewu oleju w komorze silnika. Możesz również zapytać się swojego mechanika o dobre oleje samochodowe, które będą właściwe dla rodzaju silnika Twojego pojazdu.

Related posts

Leave a Comment