Czy można mieszać oleje silnikowe?

olej-silnikowy

Jedno z wielu pytań, które regularnie krąży szczególnie wśród początkujących entuzjastów motoryzacji brzmi: „Czy można mieszać oleje różnych marek, kategorii i lepkości?”

Wiedza o tym może być niezwykle pomocna, zwłaszcza jeśli musisz pilnie dolać trochę oleju do silnika na środku drogi i nie masz dużego wyboru wokół siebie.

Mieszanie olejów silnikowych nie jest złe dla Twojego silnika, ale musisz przestrzegać kilku prostych zasad i być ostrożnym i uważnym do następnej wymiany oleju. Mieszanie niektórych formuł olejów przemysłowych do układów hydraulicznych, sprężarek i skrzyń biegów może być bardzo szkodliwe dla uszczelek i łożysk, ale nie dotyczy to certyfikowanych olejów silnikowych.

Czy można mieszać różne marki oleju silnikowego?

Wszystkie oleje muszą być kompatybilne. Każdy produkt składa się z bazy i zestawu dodatków, które tworzą bazę olejową oraz indywidualne właściwości danego oleju silnikowego. Ewentualna niekompatybilność baz różnych producentów nie stanowi problemu – różni producenci mają różne technologie i sposoby wytwarzania baz, które ostatecznie mogą mieć różne właściwości fizyczne (dotyczy to zwłaszcza syntetycznych olejów silnikowych), ale są one zamienne tak długo, jak pozostałe wytyczne są przestrzegane podczas produkcji.

Co należy zrobić, mieszając olej silnikowy różnych producentów?

Pierwszą i najprostszą radą jest wybór oleju tego samego producenta, na przykład valvoline 5w30 i valvoline 5w40. Jednak jeśli nie jest to możliwe, wybierz inny olej z tym samym certyfikatem.

Po drugie, wybierz produkt, który ma podobne właściwości fizykochemiczne i osiągi do tego, który już masz w silniku.

Wnioski

Zasadniczo nie zaleca się mieszania różnych rodzajów i marek olejów silnikowych. Ale czasami jesteśmy do tego zmuszeni, gdy utkniemy w szczerym polu i mamy tylko butelkę oleju, którą ktoś nam zaproponował.

Aby zapobiec kosztownym naprawom i zaoszczędzić czas, zalecamy szybszą wymianę oleju (szczególnie w przypadku gdy dodałeś oleje różnych lepkości lub uzupełniający olej był gorszej jakości pod względem specyfikacji.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Najlepsze oleje.

Related posts

One Thought to “Czy można mieszać oleje silnikowe?”

  1. DeGea

    Ja nigdy nie mieszam olejów. Tak samo benzyny 95 z 98 mimo że teoretycznie można.

Leave a Comment