Dlaczego warto stosować blokady rozrządu?

blokady rozrządu

Działanie silnika wymaga precyzyjnej współpracy wszystkich podzespołów, co jest o tyle istotne, że części przemieszczają się względem siebie z wysoką prędkością, a działające na nie siły są dość duże. W przypadku niedokładności łatwo może dojść do kosztownych awarii. Przykładem podzespołu wymagającego precyzyjnej synchronizacji jest rozrząd. Jego obsługa powinna więc być wykonywana z użyciem odpowiedniego oprzyrządowania.

Jakie jest znaczenie rozrządu?

Ważnym elementem każdego silnika spalinowego są zawory, które pozwalają na dostarczanie do cylindrów odpowiedniej ilości powietrza potrzebnego do stworzenia z paliwem mieszanki ulegającej zapłonowi, a następnie umożliwiają odprowadzenie gazów spalinowych do kolektora wylotowego. Ich położenie musi być jednak ściśle zsynchronizowane z pozycją tłoków. W razie, gdyby doszło do kolizji tych elementów, silnik wymagałby kosztownego remontu. Za kontrolę położenia zaworów odpowiadają specjalne popychacze sterowane umieszczonym wzdłuż bloku silnika wałkiem rozrządu, którego krzywki powodują we właściwych momentach otwieranie i zamykanie zaworów. Synchronizacja wałka rozrządu z położeniem tłoków jest możliwa dzięki fizycznemu połączeniu go z wałem korbowym. Do tego celu wykorzystywany może być łańcuch rozrządu lub pasek zębaty. Problem polega na tym, że z czasem zarówno paski, jak i niektóre łańcuchy tracą swoje właściwości i wymagają wymiany. Rozwiązaniem, które gwarantuje, że cała operacja zostanie przeprowadzona sprawnie, są blokady rozrządu. W sprzedaży są zarówno modele przeznaczone do silników konkretnych producentów, jak i uniwersalne.

Co daje zastosowanie blokady rozrządu?

Zasada działania oraz konstrukcja mechanizmu rozrządu i jego napędu sprawiają, że każda zmiana położenia poszczególnych części będzie skutkowała nieprawidłowym działaniem silnika, a w efekcie może doprowadzić do jego uszkodzenia, równie groźnego w skutkach, jak zerwanie paska lub łańcucha. Sposobem na zapobieżenie takiemu zdarzeniu jest zastosowanie urządzenia, które unieruchomi koło wałka rozrządu oraz koło zębate wału korbowego, sprawiając, że nie będą one zmieniały swego położenia. W profesjonalnym warsztacie założenie blokady rozrządu dopasowanej do konkretnej jednostki napędowej poprzedza demontaż paska albo łańcucha.

Szeroki wybór blokad rozrządu można znaleźć w ofercie firmy RG Narzędzia, specjalizującej się w dostarczaniu narzędzi ręcznych i pneumatycznych oraz elektronarzędzi, a także maszyn i urządzeń warsztatowych, jak również urządzeń i akcesoriów spawalniczych.

Related posts

Leave a Comment