Czym grozi złe wyważenie koła?

wywazarki-do-kol

Wymiana koła bez jego uprzedniego prawidłowego wyważenia, może mieć negatywne skutki.

Źle wywarzone koło zwykle powoduje problemy, które mają wpływ na komfort prowadzenia samochodu ale i na trwałość oraz zużycie opon. Każdy warsztat samochodowy czy zakład wulkanizacyjny, powinien dysponować odpowiednim sprzętem do wyważania kół. Poza odpowiednim sprzętem, prawidłowe wykonanie tej czynności wymaga również odpowiedniej wiedzy pracownika. Wyważanie kół to bardzo ważny proces, który rzutuje nie tylko na komfort podczas prowadzenia samochodu ale i bezpieczeństwo oraz żywotność poszczególnych elementów w samochodzie.

Jak rozpoznać, że koło jest źle wyważone?

Jeśli po wizycie u mechanika bądź w serwisie wulkanizacyjnym zauważymy odczuwalne wibracje na kierownicy bądź problemy z przyczepnością opon, wówczas z dużym prawdopodobieństwem nasze koła zostały źle wyważone. Niestety wiele firm specjalizujących się w naprawie samochodów i wulkanizacji opon, korzysta ze starych, rzadko serwisowanych maszyn. Efektem tego jest źle wykonany proces wyważania kół i ryzyko z nim związane.

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym wyważaniem kół, należy korzystać jedynie ze sprawdzonych firm, które dysponują nowoczesnym sprzętem. Może to być np. wyważarka do kół marki Librak, która słynie z bardzo dużej precyzji oraz wygody użytkowania. Przy wymianie koła bardzo ważny jest również demontaż oraz montaż opony na feldze. Profesjonalna montażownica do kół pozwoli na uniknięcie nieoczekiwanego uszkodzenia felgi bądź opony. Renomowane warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne nie oszczędzają na tego typu urządzeniach i wybierają sprzęt pochodzący od takich producentów jak Butler.

Czy samodzielna wymiana kół jest możliwa?

Oczywiście możemy samodzielnie wymienić bądź zakleić uszkodzoną oponę w domowych warunkach, ale nie jest to najlepszy pomysł. Bez odpowiedniego sprzętu do wyważania kół oraz montażu opon (wyważarka, montażownica, podnośniki samochodowe itp.) możemy narobić więcej szkód niż pożytku, a zaoszczędzoną w ten sposób niewielką kwotę najprawdopodobniej wydamy na poważniejsze naprawy.

Related posts

Leave a Comment