Wyważanie wałów napędowych – na czym polega?

wyważanie-wałów-napędowych

Czym jest i jak wygląda wyważanie wałów napędowych? Dlaczego nie warto odkładać tej decyzji na potem? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące wyważania wałów napędowych.

Wał napędowy pełni ważną rolę zarówno w samochodach osobowych, dostawczych jak i ciężarowych a także maszynach rolniczych i przemysłowych. Jego naprawa wymaga wykonania kilku czynności, a jedną z nich jest właśnie wyważanie wału napędowego.

W jakim celu przeprowadza się wyważanie wału napędowego?

Niewyważony odpowiednio wał napędowy powoduje charakterystyczne wibracje i drżenie. Wał, który nie pracuje prawidłowo z czasem ulega zniszczeniu. Chcąc cieszyć się długą żywotnością wału napędowego oraz innych podzespołów w danym pojeździe, musimy jak najszybciej reagować na tego typu nieprawidłowości.

W jaki sposób wyważa się wał napędowy?

Nawet najmniejsza asymetria podczas osiągania dużych prędkości może wywoływać drżenie oraz powodować uszkodzenia. To dlatego odpowiednio przeprowadzony proces wyważania wału napędowego jest tak istotny. Aby dobrze wyważyć wał napędowy, konieczna jest specjalistyczna wiedza oraz narzędzia. Proces wyważania nie należy do łatwych i szybkich. Z pomocą specjalistycznych maszyn możliwe jest obracanie wału w określonej prędkości. Dzięki temu możliwy jest odczyt wyników na wielu płaszczyznach i precyzyjne wyważenie wału napędowego.

Kiedy warto przeprowadzić proces wyważania wału napędowego?

Wizyta w warsztacie samochodowym jest konieczna w przypadku zaobserwowania problemów z układem napędowym. Odkładanie tej decyzji może mieć fatalne konsekwencje. Wyważanie wału napędowego przeprowadza się również podczas jego regeneracji. Nawet jeśli nie przeprowadzamy żadnych napraw, warto profilaktycznie dokonać wyważenia wału raz na jakiś czas. Kompleksowa regeneracja wału napędowego pozwala na znaczne wydłużenie jego żywotności. Jeśli stopień zużycia wału napędowego jest zbyt duży, wówczas konieczna jest jego całkowita wymiana. Koniecznie sprawdź: wyważanie wałów napędowych we Wrocławiu.

Jakie są koszty wyważania wałów napędowych?

Nie ma uniwersalnego cennika dotyczącego tego typu serwisu. Cena zależy bowiem od rodzaju wału napędowego, jego specyfiki, stopnia zużycia oraz firmy, w której dokonujemy naprawy.

Related posts

Leave a Comment