Jak dobrać prawidłowy rozmiar wycieraczek samochodowych?

rozmiar wycieraczek

Każdy kierowca wie doskonale, że wycieraczki odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu nam bezpieczeństwa na drodze. Nie tylko pozwalają na skuteczne usuwanie wody oraz zanieczyszczeń, ale również (w przypadku nowoczesnych pojazdów) na prawidłowe działanie wielu czujników bezpieczeństwa.

Dlaczego rozmiar wycieraczek ma znaczenie?

Niestety, wycieraczki to elementy wyposażenia samochodu, które są dość mocno eksploatowane. Dlatego raz na jakiś czas musimy dokonać ich wymiany. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma rozmiar wycieraczek. Jak dobrać ten prawidłowy?

Wydawać by się mogło, że wszystkie wycieraczki samochodowe są do siebie łudząco podobne, więc nie ma znaczenia, jakie zamontujemy. Nic bardziej mylnego. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że różne modele samochodów posiadają szyby o różnej szerokości – dlatego też montowanie wycieraczek w jednym rozmiarze będzie zwyczajnie nieefektywne. Zbyt krótkie nie zapewnią nam skutecznego oczyszczania pola widzenia kierowcy. Za długie mogą nachodzić na siebie, co szybko doprowadzi do ich uszkodzenia.

Jak dobrać rozmiar wycieraczek?

Odwiedzając sklep z częściami samochodowymi, możemy znaleźć w nim zarówno wycieraczko stworzone przez producentów danego auta, wyprodukowane z myślą o konkretnym modelu – wówczas nie ma żadnego problemu, wybieramy po prostu te, które mają w swoim opisie naszą markę i model pojazdu.

Dostępne są jednak również zamienniki. Jak dobrać prawidłowy rozmiar wycieraczek? Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest demontaż starych wycieraczek i dokładne ich zmierzenie. Możemy również zajrzeć do książki serwisowej naszego pojazdu – bardzo często w materiałach od producenta znajdziemy broszury informacyjne na temat danego modelu, w których podawane są takie informacje.

Możemy również skorzystać z możliwości, jakie daje nam Internet, a więc odwiedzić jeden z katalogów rozmiarów wycieraczek, w którym szybko znajdziemy informację na temat tego, jakie modele powinny być zamontowane w naszym aucie.

Jakie wycieraczki warto kupić?

Gdy wiemy już, jakiego rozmiaru wycieraczki są nam potrzebne, czas na znalezienie odpowiedniego modelu. Możemy postawić na klasyczne wycieraczki ze stelażem, który dociska gumę do szyby lub postawić na nowoczesne wycieraczki hybrydowe, w których pióro i stelaż są zintegrowane.

Za pierwszym rozwiązaniem przemawia niska cena, dzięki której możemy sporo zaoszczędzić. Doskonale sprawdzają się szczególnie w przypadku aut starszych. Wycieraczki zintegrowane, zwane również hybrydowymi, są nieco droższe, jednakże gwarantują lepsze zbieranie wody, mają mniejszy opór powietrza, a przy tym pracują znacznie ciszej.

Podsumowując, jeśli zauważymy, że wycieraczki w naszym samochodzie nie radzą sobie z cichą i efektywną pracą, pozostawiają wodę, zabrudzenia lub smugi na szybie – to znak, że czas wymienić je na nowe. Aby być w pełni zadowolonym z zakupu nowych wycieraczek, pamiętajmy, że liczy się nie tylko ich jakość, ale również dopasowanie do wielkości szyby w naszym pojeździe. Rozmiar wycieraczek jest parametrem, na który zawsze powinniśmy zwracać uwagę.

Related posts

Leave a Comment