Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe?

wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe, choć na pozór są tylko niewielkim elementem wyposażenia, pełnią bardzo ważną rolę. To od nich zależy widoczność na drodze, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Tymczasem wielu kierowców zapomina o dbaniu o ich idealny stan. Często wymieniamy je dopiero gdy dojdzie do poważnego ich uszkodzenia. To błąd. Sprawdźmy więc, kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe.

Gdy pojawia się skrzypienie

Jednym z charakterystycznych sygnałów, że czas zmienić wycieraczki samochodowe na nowe, jest dźwięk, który przypominać może skrzypienie. Pióro wycieraczki nie przesuwa się płynnie po szybie, lecz „skacze” po niej, wydając wyżej wspomniany dźwięk. Takie wycieraczki nie są w stanie skutecznie zbierać wody, dlatego też warto przyjrzeć im się bliżej. Czasem okazuje się, że wystarczy sprawdzić, czy ramiona wycieraczek prawidłowo dociskają pióra. Jednak jeśli nie przyniesie to rezultatu – nie ma na co czekać.

Sprawdź stan piór wycieraczek

Nawet jeśli wydaje ci się, że wycieraczki samochodowe w twoim aucie działają jak należy, warto przed rozpoczęciem sezonu zimowego sprawdzić ich stan. Bardzo często są zabrudzone i powodują powstawanie smug ograniczających widoczność. W takiej sytuacji możemy spróbować je wyczyścić. Jeśli jednak smugi nadal pojawiają się na szybach – warto wymienić wycieraczki na nowe. Zróbmy to również wówczas, gdy zauważymy na piórach pęknięcia lub inne uszkodzenia mechaniczne.

Jak często dokonywać wymiany wycieraczek samochodowych?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego z jakich wycieraczek korzystamy, jak często jeździmy oraz w jakiej pogodzie i po jakich trasach poruszamy się naszym samochodem. Niemniej jednak, wycieraczki stworzone przez dobrego producenta z najwyższej jakości materiałów, które będą prawidłowo przez nas użytkowane, z powodzeniem mogą posłużyć nam mniej więcej przez rok.

Po tym czasie warto dokładnie przyjrzeć się w jakim są stanie – jeśli zauważymy cokolwiek co nas niepokoi, lepiej zdecydować się na ich wymianę. Nie jest to kosztowne, a sam montaż wycieraczek jest prosty i szybki – warto więc zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

Co możemy zrobić, by wycieraczki samochodowe dłużej pozostały sprawne?

Jeśli zależy nam na tym, by uniknąć konieczności częstej wymiany wycieraczek samochodowych, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które przedłużą ich żywotność.

Przede wszystkim trzeba uważać podczas skrobania szyb ze szronu i lodu. Rysy powstające na szybach nie tylko zmniejszają widoczność, ale również mogą doprowadzić do szybszego zużywania się gum w wycieraczkach samochodowych. Czekajmy więc aż szyby same się rozmrożą lub skorzystajmy z produktów takich jak odmrażacze.

Pamiętajmy również o tym, żeby w sezonie zimowym korzystać z płynów do szyb i wycieraczek dopiero w sytuacji, gdy samochód jest już rozgrzany. Unikniemy wtedy ryzyka przymarznięcia wycieraczek do szyb, co może doprowadzić do ich uszkodzenia. Po zakończonej jeździe, warto przetrzeć wycieraczki, by nie pozostawała na nich wilgoć oraz zanieczyszczenia mogące przyspieszyć proces starzenia się gumy.

Related posts

Leave a Comment